Pieredzes apmaiņas brauciens uz Poliju

2021 09 30

Pieredzes apmaiņas brauciens uz Poliju

No 22. līdz 24. septembrim SIA “Linas Agro” Graudaugu un rapšu sēklu tirdzniecības vadītāja Dace Kazlauska kopā ar Agronomi/tirdzniecības menedžeri Sarmīti Nāburgu apmeklēja Kukurūzas dienas (Corn days in Poznan) un izstādi “Agro Show Bednary” Polijā. Pieredzes apmaiņas braucienu organizēja Syngenta visu 3 Baltijas valstu sēklu tirdzniecības pārstāvjiem no dažādiem uzņēmumiem.

Pieredzes apmaiņas brauciena mērķis bija apskatīt izmēģinājumu laukos iesētās, Polijas tirgū esošās, kukurūzas šķirnes, uzzināt par Syngenta gaidāmajiem jaunumiem sēklu tirgū, kā arī iepazīties ar ziemas rapšu un miežu sēklu apstrādes/izveides procesiem un, protams, dalīties katras valsts pieredzē par lauksaimniecības nozari kopumā.

Kukurūzas dienas

Izmēģinājumu laukos tika apskatītas dažādas kukurūzas šķirnes – gan jaunizveidoti hibrīdi, gan jau Polijas tirgū esošās. Tika sniegts ieskats par kukurūzas nozari un tās nozīmību Polijas lauksaimniecības nozarē. Polijā kukurūzas sējumi sasniedz 1.7 milj. ha lielas platības un aizņem aptuveni 16% no visu kultūru sējplatības valstī, tā ir trešā visvairāk audzētā kultūra valstī, uzreiz pēc graudaugiem un rapšiem. Plašā mērogā tiek veikti dažādi izmēģinājumi kukurūzu sējumos, testējot dažādas šķirnes, sēšanas tehnikas un piemērotākās šķirnes Polijas klimatiskajiem un vides apstākļiem. Speciālisti ir pārliecināti, ka pastāv lielas atšķirības starp lopbarības, skābbarības veidošanai paredzētajām kukurūzas šķirnēm un starp pārtikai paredzētajām. Kā piemēru speciālisti min, ka labai graudu šķirnei jābūt vairākām pazīmēm, kas nav tik svarīgas skābbarības tipa šķirnēm. Svarīgākās pazīmes ir: spēcīga sakņu sistēma, stublāju stabilitāte, ūdens izdalīšanās no graudiem veģetācijas fāzes beigās un veselīgas vālītes. Spēcīga sakņu sistēma garantē stabilitāti veģetācijas sākumā un beigās, stublāju stabilitāte, savukārt, dod lielākas izredzes novākt stāvošu šķirni pat pēc spēcīga rudens vēja. Jāatzīmē, ka Polijā lielākoties audzē lopbarības kukurūzu.

​​​​​​Pēc Polijas speciālistu ieteikumiem, vislabāk kukurūzas audzēšanai piemērota ir silta, mīksta augsne, ar ne pārāk daudz slāpekļa. Kukurūzas audzēšanas priekšrocība ir tā, ka tā labi panes vairāku gadu monokultūru, taču tai ir arī savas vajadzības attiecībā uz lauka apstrādi un sagatavošanu sēšanai. Kukurūza ir augs, kas ir jūtīgs pret pārmērīgu augsnes sablīvēšanos, tādēļ, ja saimniecībā, kurā audzē kukurūzu, tiek nolemts samazināt kultivēšanas procedūru skaitu vienmēr jāatceras, ka augsne sēšanas laikā ir pienācīgi jāsagatavo, tostarp jāņem vērā, priekšaugs un plānotā pēckultūra. Speciālisti iesaka laukā, kas paredzēts nākamajai kukurūzas sēšanai, būtu jāveic dziļa kultivēšana. Kā pieredzes apmaiņas laikā uzsvēra speciālisti, Polijā kukurūzā ir sastopami ļoti daudz slimības un kaitēkļi, Latvijā tik izteiktas problēmas nav sastopamas. Auguma ziņā kukurūzas uz apmeklētajiem laukiem ir īsākas, un lauksaimnieki Polijā tāpat kā Latvijā mēģina izaudzēt 1 kvalitatīvu vālīti uz 1 auga kāta.

Izvērtējot kukurūzas šķirnes atbilstību savai saimniecībai, pievērsiet uzmanību graudu tipam un vālītes formai. Graudu tipi lielākoties iedalās Flint (kramveida graudi) un Dent (iedobuma tipa graudi) tipu graudos. Vālītes formas var būt flex (vālīte, kas pielāgo tās garumu un skaitu augšanas apstākļiem) un fix (nemainīga garuma, līdz galam piepildīta ar graudiem).

JAUNUMS Nākamajā sezonā Syngenta piedāvās jaunu produktu MaxiMaize – jauna, novatoriska pieeja sēklu ražošanā skābbarības tirgum. Pēc plašiem, Polijā veiktiem, pētījumiem un eksperimentiem, MaxiMaize ir īpaši atlasīts un pārbaudīts kukurūzas sēklu maisījumus ar Syngenta kukurūzas šķirnēm. Šāds sēklu maisījums garantē augstu kvalitāti un ražas stabilitāti. Pētījumu un eksperimentu rezultāti apstiprina, ka MaxiMaize dod gan kvantitatīvas, gan kvalitatīvas ražas pieaugumu, MaxiMaize iekļautās šķirnes “motivē viena otru” sasniegt labākus rezultātus. Kā speciālisti minēja lauka apskatē – maisījumā esošās šķirnes izceļ un novērš citas, šajā pašā maisījumā esošās, šķirnes trūkumus, tādējādi izceļās labākais no katras pievienotās šķirnes. Tas palīdzēs noturēt augstāko ražas potenciālu un kvalitāti dažādos augšanas apstākļos.

Kukurūzas dienas izskaņā visi dalībnieki piedalījās arī seminārā par ziemas rapšiem un Hyvido (hibrīdajiem) miežiem. Syngenta Polija pārstāvis iepazīstināja ar sēklas veidošanas ciklu, eksperimentiem un sortimentu. Lielu daļu no Syngenta piedāvātajām šķirnēm izplata arī Linas Agro (SY Ilona, Aganos, SY Baracooda, Toreroo).

Izstāde “Agro Show”

Pieredzes brauciena ietvaros speciālisti apmeklēja arī izstādi Agro Show, kurā 14ha platībā piedalījās lauksaimniecības tehnikas firmas, produkcijas ražotāji un izplatītāji, kā arī ar lauksaimniecības produkcijas pārstrādi, apstrādi saistīti uzņēmumi. Līdzīgi kā Latvijā notiekošajās izstādēs tika prezentēta uzņēmumu darbība un produkcija.

Secinājumi pēc brauciena

Dace Kazlauska: “Iepazīstoties ar Polijas lauksaimnieku pieredzi, sapratu, ka lauksaimniekiem Latvijā būtu vērtīgi aizgūt praksi – maksimāli izmantot zemes resursus –  saimniecībās Polijā vienlaikus nodarbojas ar vairāku kultūru audzēšanu – vienā saimniecībā ir pilnīgi ierasti audzēt gan augļus, gan rapšus, gan kartupeļus – lai nosegtu zaudējumus, ja tādi rodas, laikapstākļu vai citu faktoru ietekmē. Interesanti, ka poļi aktīvi arī laista savus laukus (kartupeļu stādījumus utt.) sausuma periodos, lai nezaudētu ražu, laistīšanas jautājums bija aktuāls arī daudziem zemniekiem šovasar Latvijā. Un noteikti gaidam Latvijas tirgū ienākam jaunumu – kukurūzu sēklu maisījumu.”

Sarmīte Nāburga: “Pēc brauciena ieguvu informāciju par jaunākajām tendencēm šķirņu veidošanā un selekcijā, kā arī, par Syngenta kukurūzas sēklu maisījumu, kur vienā iepakojumā būs 3 šķirņu sēklas, lai sadalītu ražas risku. Būtiski atzīmēt, ka Polijā 16% sējumu aizņem kukurūza, līdz ar to tas ir veicinājis slimību un kaitēkļu izplatību šajā kultūrā, jo Latvijā tā vēl nav problēma. Polijā daudz vairāk uzmanības pievērš graudaugu šķirņu izveidei, kuras ir izturīgas pret vīrusu slimībām un laputu iznīcināšanai sējumos, jo vīrusu slimības kļūst par arvien lielāku problēmu. Piemēram, dzeltenās pundurainības vīruss, kas jau šajā pavasarī tika novērots arī Latvijā. Kopumā bija interesanti komunicēt ar citu valstu kolēģiem par lauksaimniecības tendencēm šobrīd.”

Paldies Syngenta komandai par iespēju piedalīties šajā braucienā, no kura atvedām mājās daudz noderīgas informācijas un zināšanas! Kā arī paldies nozares kolēģiem par viedokļiem un ideju apmaiņu.


Article in ENG available here: Visiting Corn fields in Poland

Linasagro.lv vietnē tiek izmantoti četri galvenie sīkdatņu veidi.

Turpinot pārlūkošanu, jūs piekrītat nepieciešamajām sīkdatnēm. Jūs varat piekrist arī citu sīkdatņu izmantošanai.

Sīkāka informācija par sīkdatnēm un to izmantošanu