Valsts svētku priekšvakarā – intervija ar Linas Agro valdes priekšsēdētāju Martinu Ingemann Jensen

2021 11 17

Valsts svētku priekšvakarā – intervija ar Linas Agro valdes priekšsēdētāju Martinu Ingemann Jensen

Valsts svētki nemanot liek aizdomāties par to, kas veido mūsu Latviju, kas ir mūsu valsts stūrakmeņi un vērtības. Un neapšaubāmi viena no lielākajām vērtībām ir iedzīvotāji, jo tieši mūsu rokās ir iespēja strādāt un augt, lai attīstītos kā personīgi, tā augtu arī mūsu valsts, jo tieši mūsu spēkos ir turpināt tradīcijas un aizsākt jaunas, un mūsu ziņā ir prasmes un zināšanas kopt mūsu zemi un dabas bagātības. Tieši tāpēc valsts svētkos uz sarunu aicinājām Linas Agro Latvija valdes priekšsēdētāju Martinu Ingemann Jensen, kas ir lielisks paraugs ne tikai mūsu uzņēmumā strādājošajiem, bet arī citiem. Un neskatoties uz to, ka Martins ir dzimis Dānijā, jau teju 20 gadi pavadīti Latvijā un ne tikai kā pieturvietā, bet – kā vietā, kur dzīvot, veidot ģimeni un strādāt.

Kā tavs dzīves ceļš tevi aizveda līdz lauksaimniecībai?

Jau 15 gadu vecumā zināju, ka mana dzīve būs saistīta ar lauksaimniecību, vecākiem Dānijā bija neliela saimniecība, 7 gadu vecumā pirmo reizi braucu traktorā, dzīvoju laukos un draugi, kaimiņi visi bija zemnieki. Līdz ar to likumsakarīgi, ka iestājos lauksaimniecības tehnikumā, kuru absolvējot vairākus gadus strādāju saimniecībās par traktoristu. Pēcāk nolēmu iegūt arī augstāko izglītību lauksaimniecības nozarē. Līdz ar to var teikt, ka visas izvēles dzīvē ir bijušas mērķtiecīgas un lauksaimniecība ir sirdij tuva nozare.

Kas tevi šajā nozarē visvairāk aizrauj, interesē?

Grūts jautājums. Man ir svarīgi, ka lauksaimniecībā var redzēt attīstību, un ne tikai domājot par sezonu un izaudzēto, bet par nozari kopumā – cik strauji tā aug, attīstās un ievieš dažādas inovācijas. 2002. gads Latvijas lauksaimniecībā, kad ierados Latvijā, un tagad – kā diena pret nakti. Viss attīstās un mainās.

Cik, tavuprāt, lauksaimniecībā liela nozīme ir veiksmei un laikapstākļiem un cik sistemātiskam darbam un mērķtiecīgai attīstībai?

(ilgi domā) Laikapstākļi, protams, ir lielākais nezināmais, neparedzamais faktors, bet neskatoties uz to es teiktu, ka 40% saimniecības rezultāti ir atkarīgi no laikapstākļiem, bet viss pārējais ir izmantotās tehnoloģijas, zināšanas un ieguldītais darbs. Manuprāt, svarīgākais - savlaicīga rīcība un attiecīga rīkošanās un lēmumu pieņemšana.

Linas Agro ir viens no lielākajiem lauksaimniecības nozares uzņēmumiem Latvijā, kas piedāvā gan nepieciešamos produktus lauksaimniekiem, gan realizē to iegūto ražu eksportā. Ar ko Linas Agro tavuprāt izceļas Latvijas tirgū?

Zināšanas un laba komanda. Esmu priecīgs, ka Linas Agro komanda seko līdzi tendencēm, jaunumiem nozarē, iegūst jaunas zināšanas, līdz ar to ir gatavi arī mainīt domāšanu, gatavi iet līdzi laikam un, protams, palīdzēt viens otram un arī lauksaimniekam.

Kādi ir lielākie plusi un izaicinājumi strādājot internacionālā komandā?

Izaicinājumi – komunikācija pāri robežām, māka nodot informāciju tā, lai arī kolēģi ārvalstīs izprot, kas notiek šeit uz vietas Latvijā, lai saprot kāpēc mēs rīkojamies tā kā rīkojamies. Plusi – pieredze no citiem, nesēdēt uz vietas ar pārliecību, ka mēs visu zinām un darām pareizi, starptautiskā komandā ir iespēja gan dalīties zināšanās un pieredzē, gan saņemt to pašu pretī. Starptautiska vide arī attīsta tehnoloģisko domāšana un esam interesanti sadarbības partneri. Jo galu galā mums jābūt konkurētspējīgiem sadarbības partneriem, lai iegūtu maksimālu iespējamo labumu klientiem. Un tas ir pats galvenais – ka klientiem ir labi – tad arī mums sokas labi.

Kā pandēmija ir ietekmējusi darbu starptautiskā uzņēmumā? Un kādus ieguvumus devusi?

Ieguvumi – mēs sākam saprast, ka mūsu komanda ir gatava strādāt ātrāk un efektīgāk. Ietekme nav liela, bet ir, pašiem bija jāiemācās strādāt attālināti, jaunos veidos komunicēt. Savukārt, lauksaimniecības darbs nav apstājies, graudi aug arī pandēmijas laikā.

Ar kādu noskaņojumu pavadāt aizvadīto sezonu Linas Agro un kādi plāni nākamajai?

Pagājušā sezona bija veiksmīga, labiem rezultātiem, pateicoties mūsu komandai. Esam gan papildinājuši komandu ar jauniem kolēģiem, gan redzam rezultātus, izaugsmi un profesionālismu arī esošajos darbiniekos. Komanda ir gatava pieņemt lēmumus jebkurā situācijā, konsultējot klientus, lai tie var sasniegt labu rezultātu. Plāni jaunajai sezonai – nodrošināt, ka joprojām klientus apkalpojam profesionāli, neskatoties uz to, kas notiek pasaulē, piemēram ar minerālmēsliem, nodrošināt, ka mums ir pieejami produkti.  Protams, būs arī apvienošanās ar KG.

Atgriežoties pie Latvijas un lauksaimniecības – kā nonāci Latvijā?

Pēc studijām dzīvoju vairākās valstīs – Kanādā, Vācijā, līdz ar to, kad man piedāvāja braukt uz Latviju strādāt kādā dāņa saimniecībā par agronomu nolēmu kāpēc gan ne? Tas bija 2002. gadā, izaicinājums – no neapstrādātas zemes palīdzēt to apkopt un izveidot ko vērtīgu mani ļoti uzrunāja. Līdz tam par Latviju neko nezināju, tikai Rīgu, bet tā kā jau pasaulē biju apgrozījies vides maiņa man nebaidīja. Un tā arī sāku strādāt par agronomu un soli pa solim nonācu tur kur esmu šobrīd. Iepazinos ar Latvijas meiteni, izveidoju ģimeni un iesakņojos Kurzemē.

Kas Latvijā tev patīk vislabāk, bet pie kā bija visgrūtāk pierast?

Esmu bijis daudz kur pasaulē, bet nav skaistākas vietas pasaulē kā Latvija maija un jūnija mēnesī. Tas cik strauji no ziemas un visa pelēkā attīstās daba šajos mēnešos ir fantastisks brīnums, nekur pasaulē neko tādu neesmu novērojis! Runājot par izaicinājumiem, sākumā, protams, bija grūti ar valodas barjeru un komunikāciju, bet kultūra, zināšanas, humors Latvijā ir līdzīgs Skandināviem. Visgrūtāk bija pieņemt, saprast tajā laikā vēl jūtamo padomju laika domāšanu – lietas nenotika tik ātri kā biju pieradis esot Kanādā, Dānijā, piemēram, birokrātija, servisa līmenis. Bet nu situācija ir ļoti mainījusies uz pozitīvo pusi un izaugsme ir acīmredzama.

Vai pa šiem gadiem Tev ir “aizķērusies” kāda Latviska īpašība, paraža, kas nu jau raksturo arī tevi?

Man ļoti patīk, ka latviešiem piemīt dzīvesprieks un prieks par vienkāršām lietām, pasākumiem, bez daudz plānošanas, liekiem izdevumiem, bez lielas gatavošanās – vasarā it īpaši, tu vari pazvanīt draugiem un jau pēc stundas viens atbrauc ar gaļu, otrs ar salātiem un ir forša kopā būšana. Tu jūti, ka cilvēks bauda dzīvi un neuzliek sev un apkārtējiem ierobežojumus, prasības. Nevajag daudz, lai baudītu dzīvi un būtu dzīvespriecīgs.

Ko Jūs ieteiktu savai ģimenei no Dānijas un kolēģiem no Lietuvas, Igaunijas un citām valstīm piedzīvot Latvijā?

Viennozīmīgi divas lietas – Latvijas pludmale un Latvijas meži – noķert sajūtu, ka tu tiešām esi dabā. It sevišķi pavasarī. Pavasaŗī pēc ilgas ziemas viss tik intensīvi aug, attīstās, notiek, putni dzied, jau atkal jāsaka – nekad dzīvē nebiju to redzējis un piedzīvojis, bet tagad – ļoti novērtēju un novēlu izbaudīt arī citiem.


 Martin Ingemann Jensen, Linas Agro Latvia valdes priekšsēdētājs

Linasagro.lv vietnē tiek izmantoti četri galvenie sīkdatņu veidi.

Turpinot pārlūkošanu, jūs piekrītat nepieciešamajām sīkdatnēm. Jūs varat piekrist arī citu sīkdatņu izmantošanai.

Sīkāka informācija par sīkdatnēm un to izmantošanu