Agronoma ieteikumi nezāļu ierobežošanai rapšu un graudaugu sējumos

2021 09 09

Agronoma ieteikumi nezāļu ierobežošanai rapšu un graudaugu sējumos

Nezāļu ierobežošana ziemas rapsī

Nezāles sastāda konkurenci kultūraugiem gan uz barības vielām, gan mitrumu, saules gaismu un siltumu. Tādi kultūraugi kā rapsis ir izteikti jūtīgi uz gaismu, savlaicīgi neierobežojot nezāles, rapša augi izstīdzēs, neveidos kompaktu rozeti un spēcīgu sakni. Tādēļ ziemas rapsī ir ļoti svarīgi savlaicīgi ierobežot gan divdīgļlapju papju nezāles, gan viendīgļlapju nezāles, tai skaitā labību sārņaugus - miežus, kviešus, rudzus.

Nezāļu ierobežošanai rapšu sējumos var izdalīt divas tehnoloģijas, pirmā – herbicīdus lieto uzreiz pēc sējas, otrā – herbicīdus lieto pēc rapšu un nezāļu sadīgšanas. Katrai tehnoloģijai ir savi plusi un mīnusi. Tehnoloģijā, kur herbicīdus lieto pirms nezāļu un kultūraugu sadīgšanas, izmanto spēcīgus augsnes herbicīdus tādus kā Butisan Star, Butisan Avant, Sultan, Rapsan, Kalif u.c., kuru efektivitāte ir ļoti atkarīga no augsnes mitruma. Ja augsne ir sausa, herbicīdu efektivitāte samazinās un var būt nepietiekama, līdz ar to, var būt nepieciešamība pielietot papildus herbicīdus. Otro tehnoloģiju parasti izmanto saimniecības kuras izmanto tiešo sēju, vai minimālo augsnes apstrādi, jo šajās tehnoloģijās uz augsnes ir daudz augsnes atliekas, kas samazina augsnes herbicīdu efektivitāti. Šo tehnoloģiju var iedalīt divās daļās CL tehnoloģija, kur izmanto īpašas rapšu šķirnes, kas ir noturīgas uz Clamox un Cleravo herbicīdiem, un šobrīd populārāko Belkar/Metazamix  tehnoloģiju. Šajās tehnoloģijās ļoti svarīgi ir optimālā laikā pielietot šos herbicīdus. Šeit ir svarīgi notrāpīt brīdi, kad visas nezāles ir sadīgušas, bet vēl nesastāda konkurenci rapsim, un nav pāraugušas. Jo lielākas nezāles, jo samazinās herbicīda efektivitāte un nezāļu konkurence pēc gaismas un barības vielām  palielinās.

Ļoti svarīgi rapšu sējumos ir savlaicīgi ierobežot labību sārņaugus. Bieži vien ir redzēti sējumi kuros ir sekmīgi ierobežotas dīvdīgļlapju nezāles, bet piemirsts par labību sārņaugu ierobežošanu, kas rudenī sastāda lielu konkurenci rapsim. Sārņaugu ierobežošanai ir ietecams izmantot kādu no pieejamiem graminicīdiem: Centrion Plus, Fokus Ultra, Fusilade Forte, Targa Super, Zetrola/Agil.

Nezāļu ierobežošana labībās

Līdzīgi kā rapsim, arī ziemāju labībās (ziemas mieži, ziemas kvieši, rudzi, tritikāle) ir ieteicams nezāļu ierobežošanu sākt jau rudenī. Pēdējos gados lauksaimnieki arvien plašāk ir sākuši izmantot herbicīdus jau rudenī, bet vēl liela daļa lauksaimnieku nezāļu ierobežošanu atstāj uz pavasari. Labības rudens periodā gan nav tik jūtīgas kā rapsis, bet pēdējo gadu siltie un garie rudeņi ir aktualizējusi nezāļu ierobežošanas jautājumu jau rudens darba cēlienā. Rudens herbicīdu lietošana gan nenozīmē to, ka pavasarī nebūs vajadzība ierobežot nezāles,  bet ievērojami samazina labību konkurenci ar nezālēm agri pavasarī gan pēc gaismas, gan siltuma, gan barības vielām. Arī lauksaimniekiem atvieglo pavasara darbu plānošanu.

Ziemāju labībās rudens herbicīdus var iedalīt divās grupās. Herbicīdi kas kontrolē tikai divdīgļlapju nezāles un herbicīdus, kas kontrolē gan divdīgļlapju nezāles, gan viendīgļlapju nezāles. Tādēļ lauksaimniekiem ir svarīgi saprast kādas nezāles dominē viņu laukos, un kādas nezāles vēlās ierobežot. Tirgū ir diezgan liela izvēle herbicīdos, kuri ierobežo divdīgļlapju un viendīgļlapju nezāles. Lauksaimniekiem būtu svarīgi saprast kādas viendīgļlapju nezāles ir aktuālākās sējumos, un, pirms izvēles par labu kādam no produktiem, ieteiktu konsultēties par piemērotāko produktu saviem sējumiem pie produkta izplatītājiem, agronomiem vai ražotājiem.


Raksta autors: Ģirts Šteinbergs, Linas Agro Agronomijas nodaļas vadītājs

Linasagro.lv vietnē tiek izmantoti četri galvenie sīkdatņu veidi.

Turpinot pārlūkošanu, jūs piekrītat nepieciešamajām sīkdatnēm. Jūs varat piekrist arī citu sīkdatņu izmantošanai.

Sīkāka informācija par sīkdatnēm un to izmantošanu