Kā izvēlēties piemērotāko sēklas materiālu

2021 08 11

Kā izvēlēties piemērotāko sēklas materiālu

Uzsākot ražas novākšanas sezonu, aktuāls kļūst jautājums kā efektīgi un pārdomāti izplānot nākamos ziemāju sējumus, kā izvēlēties manai saimniecībai piemērotākās graudaugu šķirnes sēklas un kā neapjukt plašajā piedāvājumā.

Lai izvēlētā graudaugu šķirne nākamajā ražas novākšanas laikā neliek vilties, iesakām ņemt vērā konkrētus aspektus.

Pirmkārt, noteikti jāsaprot, kādam nolūkam tiks audzēti graudaugi - pārtikai vai lopbarībai. Lai izaudzētu pārtikas kvalitātes graudaugus ir jāizvēlas šķirne ar stabiliem ražas un kvalitātes rādītājiem. Sēklu kvalitātes rādītāji iedalās E kvalitātes pārtikas klase (proteīna saturs graudos >14,5%), A kvalitātes pārtikas klase (proteīna saturs graudos 14%) un B kvalitātes klase. Nereti šo (B) klasi dēvē par lopbarības tipa klasi, bet ņemot vērā proteīna saturu graudos, kas ir robežās no 13 - 12%, tā tomēr ir pieskaitāma pie pārtikas kvalitātes. Tomēr jāņem vērā, ka, lai izaudzētu kvalitatīvu ražu, pārtikas tipa graudaugu šķirnes būs prasīgākas pret augšanas apstākļiem, tām būs nepieciešamība pret kvalitatīvāku minerālmēslojumu, mikroelementu nodrošinājuma un augu aizsardzības līdzekļu lietojumu. Minerālmēslojums jānodrošina tādā apmērā, lai nosegtu augsnes barības vielu izneses, kas rodas graudaugu kultūrai izveidojot vienu tonnu ražas kopā ar salmu masu. Pārtikas graudus izaudzējot tie tiek galvenokārt pārdoti eksportam un  tikai neliela daļa paliek pašu tirgos. Savukārt, lopbarības tipa šķirnes būs pieticīgākas augšanas apstākļu un barības vielu ziņā, bet ar augstākiem ražas potenciālu, zemākiem  ražas rādītājiem. Bet nenozīmē, ka no šī tipa šķirnēm pie labiem augšanas un agronomiskajiem apstākļiem, varat izaudzēt arī pārtikas kvalitātes graudus. Šīm šķirnēm noteicošais ir cietes saturs graudos un tilpummasas rādītāji. No lopbarības tipa graudiem pamatā tiek gatavota granulētā barība mājlopiem.

Otrkārt, šķirnes izvēle balstās uz saimniecības izvēlētā darbības modeļa:  intensīvā vai ekstensīvā saimniekošanas metode. Intensīvajās saimniecībās var izaudzēt kvalitatīvāku graudaugu ražu, jo tiek plaši pielietoti nepieciešamie augu aizsardzības līdzekļi un minerālmēslošanas līdzekļi, lai to nodrošinātu. Tādēļ šīm saimniecībām iesakām izvēlēties ražas ziņā augstražīgākas un prasīgākas ziemas kviešu šķirnes, piemēram, Ada, Kena, Lakaja, Etana. Ekstensīvajām saimniecībām tajā pašā laikā ir piemērotākas ne tik jūtīgas šķirnes, kas  neprasīs tik lielu ieguldījumu, bet arī ar labu ražas un kvalitātes potenciālu, kā piemēram Balitus, Etana, Asory, Hymalaya.

Treškārt, saimniekiem viens no svarīgākajiem šķirnes rādītājiem, protams, ir un paliek ražas potenciāls. Tomēr augstam ražas potenciālam ir augstas prasības – saimniecībā jāizvērtē vai būs iespēja nodrošināt pienācīgu barības vielu un augu aizsardzības līdzekļu lietojumu, lai šķirnes spētu sasniegt vislabākos ražas rādītājus. Pievēršam uzmanību arī graudu rupjumam, kas ir viens no rādītājiem tilpummasas rādītāja nosakošajiem faktoriem. Sekundāri, bet ne mazsvarīgi, rādītāji ir auga garums un veldres noturība – to zinot varam jau savlaicīgi plānot augšanas regulatoru lietošanu, lai  nodrošinātu augu stabilu un stipru stiebru un novērstu sējuma veldrēšanos, kas savukārt, palīdzēs saglabāt ražas kvalitāti un neapgrūtinās ražas novākšanu.

Ceturtkārt, būtiski ir pievērst uzmanību veģetācijas perioda ilgumam.  Izvērtējot veģetācijas perioda ilgumu, visām interesējošām graudaugu šķirnēm, jau sējas laikā varēsiet saplānot savu saimniecību darba ritmu jaunajai sezonai. Tas ir būtiski ne tikai, lai izplānotu secīgu graudaugu novākšanas laiku, bet arī, lai ieplānotu sējuma smidzināšanas darbus, ko lielā mērā ietekmē izvēlētās šķirnes agrums vai vēlums. Es iesaku sadalīt sējplatības un izvēlēties vairākas šķirnes ar dažādiem veģetācijas periodu ilgumiem.

Piektkārt, mūsu klimatiskajos apstākļos ir ļoti svarīga šķirnes ziemcietība. Šis faktors jau tiek pārbaudīts un testēts šķirnes selekcijas laikā, tiek provocēti un radīti apstākļi, lai šo spēju pārbaudītu un būtu pārliecināti, ka šķirnes gēnos būs sala izturība.

Mūsu ieteikumi plānojot graudaugu sējumus:

  1. Jau laicīgi novērot savā saimniecībā audzēto sēklu šķirnes un to rādītājus,  un paralēli ievākt informāciju par tirgū esošajām jaunajām un jau vairākus gadus esošajām top šķirnēm. Tāpat teju visas kompānijas Latvijā veido izmēģinājumu lauku sējumus, kur sēj un izmēģina Latvijas apstākļos tirgū esošās graudaugu šķirnes, kā arī jaunās graudaugu šķirnes, kurām tirgū paredzēts nonāk tuvākajā laikā. Šādas vietas ir izveidotas visā Latvijas teritorijā un katrs interesents tās var apmeklēt, izvērtēt un varbūt pat atrast savai saimniecībai piemērotāko šķirni jaunās sezonas sējumiem. Lai noskaidrotu vairāk par izmēģinājumu laukiem iesakām sazināties ar sev interesējošās firmas pārstāvjiem. Tāpat neaizmirstam, ka iedvesmu smelties var arī apskatot kaimiņu sējumus.

  2. Savlaicīga sēklas rezervēšana un iegādāšanās. Tas nodrošinās, ka sēklas materiāls laicīgi tiks sagatavots un piegādāts Jums saimniecībā un sējas laiks varēs sākties bez liekiem stresiem. Iesakām graudaugu sēklas materiālu iegādāties līdz augusta vidum. Ņem vērā, ka, lai sagatavotu kvalitatīvu sēklas materiālu, tas ir  jāiztīra, jākodina, kā arī jāveic sēklas materiāla sertifikācija. Tāpat laiku aizņem sēklu loģistika. Turklāt – laicīgi iepērkot sēklas materiālu būs garants, ka saņemsi to, ko vēlies, nevis jāpērk tas, kas steidzamā kārtā ir pieejams noliktavā, bet, iespējams, nav piemērotākais tavai saimniecībai.

  3. Ja ir radusies situācija, ka ir nopirkts vairāk sēklas materiāla, nekā ir sagatavotas sējplatības, iesakām sēklas materiālu saglabāt nākamajai rudens sezonai. Sēklu jāglabā sausā, vēdināmā telpā, sēklas maisus novietojot uz paletēm, lai maisi no betona grīdas neuzsūktu mitrumu. Pretējā gadījumā sēklas materiāls var sākt dīgt, iestājoties siltam laikam. Papildus jānodrošinās arī pret kaitēkļu un grauzēju neesamību noliktavā, lai tie neradītu kaitējumu sēklai. Sēklas dīgtspēja saglabājas nemainīga divus gadus no ražas gada un tikai tad sāk lēnām kristies, bet nevajadzētu kodinātu sēklu glabāt ilgāk par diviem gadiem, jo ilgas glabāšanas rezultātā kodnes iedarbība strauji krītas.

 

Informāciju sagatavoja Dace Kazlauska, Graudaugu un rapša sēklu tirdzniecības vadītāja

Linasagro.lv vietnē tiek izmantoti četri galvenie sīkdatņu veidi.

Turpinot pārlūkošanu, jūs piekrītat nepieciešamajām sīkdatnēm. Jūs varat piekrist arī citu sīkdatņu izmantošanai.

Sīkāka informācija par sīkdatnēm un to izmantošanu