Kam pievērst uzmanību atsākoties veģetācijai ziemāju sējumos

2024 04 04

Kam pievērst uzmanību atsākoties veģetācijai ziemāju sējumos

 

Šajā sezonā pavasaris ir iestājies salīdzinoši agri, augsne jau uz marta sākumu Kurzemē un Zemgalē bija pilnībā atkususi. Un Kurzemes pusē jau atsākās veģetācija. Ziemāju labībām un ziemas rapsim jau parādījās baltās saknītes. Vidzemē un Latgalē, kur pavasaris vienmēr atnāk vēlāk uz marta vidu sniegs no laukiem pamatā bija nokusis, bet veģetācija vēl atsākusies nebija.  Sākot plānot pavasara darbus, jāsāk noteikti ar mēslošanu, kā pirmo nepieciešams lietot NPK papildmēslojumu, ja tāds ir plānots saimniecībā. Vajadzētu sākt kaisīt tiklīdz ir iespējams uzbraukt uz lauka. Protams, paralēli jāizvērtē vai sējumi ir pārziemojuši, vai ir pietiekama augu biezība. Ja netiek lietots pavasarī NPK, noteikti nevajadzētu vilkt garumā ar slāpekļa mēslojumu, ieteicams būt lietot mēslojumu, kas satur sēru. 
Kad veģetācija ir pilnībā atjaunojusies ziemāju sējumi ir samēsloti, ir jāsāk domāt par augu aizsardzības pasākumiem. Kā pirmo noteikti jāizvērtē nezāļainība, it īpaši, ja rudenī netika lietoti herbicīdi. Jāatceras, ka nezāles sastāda lielu konkurenci kultūraugiem, nezāles attīstās straujāk, un ir tiešie konkurenti uz barības vielām, gaismu, siltumu un ūdeni. Tādēļ ir ļoti svarīgi nezāles apkarot savlaicīgi. Ir jāatceras, jo lielākas ir nezāles, jo grūtāk tās ir ierobežot, un būs nepieciešamas lielākas herbicīdu devas, vai jāizvēlas dārgāki herbicīdi, lai efektīvi ierobežotu nezāles. Noteikti nedrīkst nokavēt ar augu augšanas regulatora lietošanu, jāatcerās, ka hlormekvāta hlorīds (Cycocels, Stabilāns), lai tas sāktu strādāt, paiet pat 2 nedēļas, līdzīgi ir ar etiltrinesapakiem (Moddus, Tempo, Regucils, Optimus u.c.). Tādēļ, ja ir nokavēts ar pirmo augu augšanas regulatoru - kviešiem pirmais posms ir vairāk kā pus centimetrs, un laiks ir silts, augi strauji attīstās - labāka izvēle būs kalcija proheksadionu saturoši produkti (Medaks Max, Medax Top). Šī darbīgā viela jau sāk darboties uz augu īsināšanu uzreiz. Lietojot kā pirmo regulatoru ieteicams lietot kombinācijā ar hlormekvāta hlorīdu. 
Nevajadzētu aizmirst arī par mikroelementu lietošanu ziemāju labībās. Piemēram mieži ir jūtīgāki uz mangāna deficītu, tādēļ jau pie pirmā smidzinājuma vajdzētu ieplānot mangāna smidzinājums pa lapām. Ziemas kviešiem ieteiktu izvēlētiem mikroelementu maisījumu, kas satur varu, mangānu un cinku. Gan ziemāju labībām, gan ziemas rapsim pie nelabvēlīgiem laika apstākļiem, lielām nakts salnām ieteiktu izmantot anti stresa produktus, kas satur aminoskābes.
Atkārtotajos sējumos ar minimālo augsnes apstrādi, vai tiešās sējas gadījumos ieteiktu jau savlaicīgi lietot arī fungicīdus. Šādi sējumi noteikti būs pakļauti lielākam inficēšanās riskam jau agrajās attīstības stadijās. It īpaši svarīgi ir ierobežot tādu slimību kā sakņu puves. Labību inficēšanās gadījumā ar šo slimību var būt būtiski ražas zudumi, un augu inficēšanās gadījumā slimību ierobežot vairs nav iespējams. Ar šo slimību ir iespējams cīnīties tikai profilaktiski. 
Runājot par ziemas rapsi, iestājoties siltam laikam aktivizēsies krustziežu smecernieki, kas sāks dēt olas rapšu kātos, vēlāk izšķilsies kāpuri kas bojās rapšu stublājus. Svarīgi ir sekot līdzi ziemas rapšu sējumiem un parādoties kaitēklim veikt smidzinājumu ar insekticīdu. Ieteiktu izvēlēties kādu no kontakt insekticīdiem. Pie labvēlīgiem laika apstākļiem kaitēkļi parādīsies atkārtoti, un būs jāatkārto. Jāatceras ka ne visi no inskticīdiem ir atļauti lietot vairākas reizes sezonā. Lai izvairītos no pārkāpuma ir jāizvēlās cits kontakt insekticīds. 
Arī rapšu sējumos ir ieteicams lietot augšanas regulatoru. Arī ziemas rapsī es ieteiktu rapšu regulatorus lietot savlaicīgi. Rapšu regulatori parasti satur fungicīdus, kas paralēli regulēšanai ierobežos dažādas rapša slimības. Lietojot regulatorus rapšu stiebri būs īsāki, augi spēcīgāk zarosies, ziedēs vienmērīgāk un raža ienāks vienmērīgāk. Rapsī nedrīkst aizmirst par mikroelementiem, it īpaši par bora mēslojumu, jo augi ir izteikti jūtīgi uz bora deficītu. 
Ziemas rapsī atsākoties veģetācijai uzmanība jāpievērš arī nezālēm, Šobrīd ir pieejams gana plašs herbicīdu piedāvājums ar ko var ierobežot nezāles rapšu sējumos. Ar viss plašāko nezāļu kontrolējošo spektru šobrīd tirgū ir Korveto. Tādas nezāles kā rudzupuķes un kumelītes - ļoti sekmīgi var ierobežot ar klopiralīdu saturošiem produktiem. 



Veiksmīgu visiem lauksaimniekiem sezonu, labas ražas un sekmīgi realizēt izaudzēto!
Ģirts Šteinbergs, Linas Agro AAL produktu grupas vadītājs, agronoms


Raksts sagatavots žurnāla SAIMNIEKS 2024.g. aprīļa izdevumam.

Linasagro.lv vietnē tiek izmantoti četri galvenie sīkdatņu veidi.

Turpinot pārlūkošanu, jūs piekrītat nepieciešamajām sīkdatnēm. Jūs varat piekrist arī citu sīkdatņu izmantošanai.

Sīkāka informācija par sīkdatnēm un to izmantošanu