SIA "Linas Agro" zālāju sēklu un maisījumu izmēģinājumi

2021 06 29

SIA "Linas Agro" zālāju sēklu un maisījumu izmēģinājumi

2020.gada pavasarī Latvijas Lauksaimniecības universitātes "Zemkopības institūts", Skrīveros, izmēģinājumu laukos tika ierīkots SIA "Linas Agro" piedāvāto zālāju sēklu izmēģinājums. Izmēģinājuma lauciņos tika iesēti 6 veidu maisījumi, 3 stiebrzāļu sugas un divu veidu āboliņi, katrs no tiem 4 atkārtojumos. SIA "Linas Agro" piedāvātie sēklu maisījumi lielākoties tiek audzēti, maisīti, fasēti Lietuvā, Dotnuvas rūpnīcā,ar zīmolu "Dotnuva Seeds".

Detalizēts apraksts par izmēģinājumu sējumiem

Augsne: Ierīkotajā izmēģinājumā ir velēnu podzolaugsne, kur augsnes agroķīmiskie rādītāji noteikti 2018. gadā - pHCl 5.6, organiskās vielas saturs 2.5 %, augiem pieejamā fosfora daudzums 84 mg kg-1 (zems) un kālija – 71 mg kg-1 (zems). Priekšaugs – vasaras kvieši.

Šobrīd ir maisījumu pirmais izmantošanas gads, ir veikts pavasara mēslojums atsākoties veģetācijai un beidzoties sniega snigšanai – 6.04.2021 ar NPK 8.20.30 – 300 kg/ha un N 34,4 – 100 līdz 150 kg/ha.

Informācija par maisījumiem

Visi 6 maisījumi ir ar daudzveidīgu sastāvu – 5 – 7 dažādas sugas, katras sugas īpatsvars maisījumā arī nosaka tā piemērotāko izmantošanas veidu.

  • Dotnuva 21. Pieprasītākais maisījums kombinētai izmantošanai, tā sastāvā ir 20 % āboliņš, kas kombinācijā ar pļavas skareni nodrošina izturīgas velēnas veidošanos – piemērots ganību ierīkošanai. Vēl no stiebrzālēm sastāvā ir auzeņairene, daudzgadīgā, airene, pļavas auzene, timotiņš – tās kopā ar sarkano un balto āboliņu nodrošina lielas zaļās masas iznākumu, lai veidotu skābsienu/skābbarību un sienu.
  • Dotnuva 2. Sastāvā no āboliņa ir tikai baltais āboliņš, tāpēc to iesakām platībām, kuras paredzēts ganīt vai gatavot sienu.
  • Dotnuva 24. Veidots intensīvām ganībām un skābsiena/skābbarības gatavošanai, jo sastāvā ir 50 % airenes, kuras gatavojot sienu ilgāk žūs, vaskotā kātiņa dēļ.
  • Pļaušanai 2. Pieprasītākais maisījums, ja nepieciešams ierīkot platības ražīgiem pļāvumiem.
  • Pļaušanai 3. Ļoti svarīgs pH līmenis ir lucernai – pH 6 un vairāk, tāpēc izvēloties maisījumu ir jāzina šis rādītājs, lai iegūtu plānoto ražu no lauka. Papildus no tauriņziežiem pievienots sarkanais āboliņš, lai vietās, kur lucerna neaug arī būtu labs barības sastāvs.
  • Mesad 2 – daudzveidīgs maisījums kombinētai izmantošanai. Saimnieku izvēle nr.1,ja augsne laukā ir dažāda – smilts, māls, kūdra.

Izsējas norma – maisījumiem rekomendējam izsēt 25 – 30 kg/ha, ir saimniecības, kurās izvēlas sēt 35 kg/ha – tad jau sējas gadā ir ļoti labs zaļās masas iznākums. Izmantojot virsaugu vieng.aireni – tās izsējas norma papildus maisījumam ir 10 – 15 kg/ha. Ja virsaugs izvēlēts kāds no graudaugiem, tad tā izsējas norma jāsamazina par 30 % , piemēram, auzas kā virsaugu iesakām sēt aptuveni 140 – 160 kg/ha.

Sējas dziļums – labāk seklāk, nekā par dziļu. Palielinot sējas dziļumu par 1 cm sadīgušo augu skaits var samazināties pat vairāk par pusi. Pirms sējas varat aplūkot savu izvēlēto maisījumu – ja sastāvā ir timotiņš, āboliņš, pļavas skarene – pamanīsiet, ka sēklas ir ļoti smalkas, līdz ar to dīgšanas enerģija sēklās ir pietiekama, lai sadīgtu no 0,5 – 1 cm dziļuma, bet nepietiekama, lai sadīgtu no 3 – 4 cm dziļuma.

Vairāk informāciju par izmēģinājuma laukiem iespējams iegūt, noskatoties video vai informatīvajā bukletā:

Produkti un to apraksti meklējami šeit

Informāciju sagatavoja: Maija Medne, Zālāju sēklu tirdzniecības vadītāja

Linasagro.lv vietnē tiek izmantoti četri galvenie sīkdatņu veidi.

Turpinot pārlūkošanu, jūs piekrītat nepieciešamajām sīkdatnēm. Jūs varat piekrist arī citu sīkdatņu izmantošanai.

Sīkāka informācija par sīkdatnēm un to izmantošanu