Vasarāju sēja un sēklas materiāls

2022 02 22

Vasarāju sēja un sēklas materiāls

Pamatā lielākās zemes platības saimniecībās ierasts apsēt jau rudenī, bet, lai mazinātu dažādus riskus ziemāju sējumu nepārziemošanas gadījumā, vai, lai kompensētu augšanas laikā radušos ražas zudumus, kā arī apsētu laukus, kuros raža tika novākta vēlāk, tādējādi nepaspējot tos apstrādāt rudenī, izvēlamies vasarāju kultūraugus. Piedāvātais vasarāju kultūraugu klāsts ir plašs, lai katra saimniecība varētu izvēlēties sev piemērotāko kultūraugu veidu, ņemot vērā gan sēklas materiāla izmaksas, gan mēslošanas un citas izmaksas, kā arī nodrošinātu saimniecībai piemērotāko augu maiņu, lai rezultātā iegūtu gan vēlamo ražas, gan ienākumu apjomu. Linas Agro vasarāju piedāvājumā ir ne tikai graudaugi: kvieši, mieži, auzas un tritikāle, bet arī pākšaugi: pupas, zirņi, soja, kā arī griķi un vasaras rapsis.

Ieteikumi vasarāju sējai

Šogad iesakām pievērst lielāku uzmanību izsējas normām, lai nesabiezinātu sējumus. Ņemot vērā pagājušā gada laikapstākļus – sausums jūlijā un lietavas ražas novākšanas laikā – praktiski visiem kultūraugiem bija smalkāki graudi un zemāka kvalitāte, tas nozīmē, ka šosezon sējot būs jāsamazina izsējas normas. Tas attiecās arī uz sertificēto sēklas materiālu, jo laikapstākļi ietekmēja ražas kvalitāti arī sēklaudzēšanas lauku platībās.

Ieteicamā izsējas norma kultūraugiem

Kultūraugs

Izsējas norma

Aptuvenā izsējas norma, kg *2

Vasaras kvieši

(Quintus, Flippen, Kapitol)

450-550 dīgstošas sēklas/m2

140-200kg/ha

Vasaras mieži

(Laureate, Klarinette)

350-450 dīgstošas sēklas/m2

180-200kg/ha

Auzas

(Montrose, Scorpion)

400-550 dīgstošas sēklas/m2

150-180kg/ha

Vasaras tritikāle

(Puzon)

400-450 dīgstošas sēklas/m2

150-190kg/ha

Griķi

(VB Nojai)

400 riekstiņi/m2

100-120kg/ha

Lauku pupas

(Vertigo, Trumpet)

45-55 augi uz m2

220-310kg/ha

Sējas zirņi (Respect, Ingrid)

100 – 120 augi/m2

220-280kg/ha

Soja (Ambella)

40-60 augi/m2

1vien uz 2,5ha

Vasaras rapsis

(Fenja, Lagonda , InV145, Contra CL, InV120CL)

līnijšķirnēm 50-60 augi /m2, hibrīdšķirnēm 40-50 augi /m2

Līnijšķirnēm 4kg/ha, hibrīdšķirnēm 1vien/3ha

Izvēloties sēklas materiālu Linas Agro, visa vajadzīgā informācija būs atrodama uz sēklas iepakojuma no Jums būs nepieciešams vien vēlamo augu skaits uz m2. Savukārt, šajā shēmā redzams vienkāršots izsējas aprēķins.

 

 

Pavasarī ir ļoti svarīgi savus izvēlētos kultūraugus laicīgi iesēt. Piemērotākais laiks –  tiklīdz augsne ir sasilusi, bet vēl nav izžuvusi –, tādējādi tie dīgstot varēs izmantot zemē esošo mitrumu un izveidot spēcīgu sakņu sistēmu. Iestājoties siltākam laikam, augi arī labi saceros un dos vēlamo ražas rezultātu. Vieni no pirmajiem pavasarī tiek sēti pupas un zirņi, der atcerēties neiesēt tos pārāk aukstā un mitrā zemē, jo tad ir iespēja, ka ilgā aukstuma un mitruma ietekmē sēklas zemē sapūs un neuzdīgs. Ieteicamā augsne temperatūra ir 3-5oC. (pie 4-6o C pupas sāk dīgt). Izdīgušas pupas un zirņi spēj paciest nakts salnas līdz -5oC

Vasarāju sējas termiņi un optimālā augsnes temperatūra

Kultūraugs

Sējas laiks

Optimālā augsnes temperatūra kultūrauga dīgšanai

Vasaras kvieši

Aprīļa beigas maija sākums

+5-8oC

Vasaras mieži

Aprīļa beigas maija sākums

+5-8oC

Auzas

Marta beigas aprīļa sākums

+5-8oC

Vasaras tritikāle

Aprīļa beigas maija sākums

+5-8oC

Griķi

Maija sākums

+ 5-8oC

Lauku pupas

Marta beigas aprīļa sākums

+3-5 oC, iztur nakts salnas -5 oC

Sējas zirņi

Marta beigas aprīļa sākums

+3-5 oC, iztur nakts salnas -5 oC

Soja

Maija beigas – jūnija sākums

10-18oC

Vasaras rapsis

Maija sākums - beigas

+ 5-8oC

Vasarāju sējumu viens no lielākajiem plusiem – nav pārziemošanas etapa, kura iznākumu nevar paredzēt. Protams, arī pavasaris un vasara ir ar saviem izaicinājumiem, piemēram, pērnā gada lielais sausums, bet tas ietekmē gan vasarājus, gan ziemājus. Līdz ar to galvenais lauksaimniekam ir atcerēties, ka visi gadi nav vienādi, tāpēc, izvērtējot kādu kultūraugu sēt, ņemam vērā vismaz pēdējo 3-5 gadu laikā iegūto ražu. Mīnuss vasarāju izvēlē galvenokārt ir kaitēkļi, kas attīstās un bojā augus daudz vairāk kā ziemāju sējumus.

Izvēloties vasarāju kultūraugus viens no vadmotīviem ir gala iznākums jeb raža, tāpēc pievēršam uzmanību šķirnes ražības un kvalitātes rādītājiem (proteīna saturs graudos, tilpummasa u.c.). Tāpat viens no svarīgākajiem rādītājiem ir veģetācijas perioda ilgums, tā mēs varam saskaņot šķirnes savā saimniecībā, lai visi ražas novākšanas darbi neiekrīt vienlaicīgi. Veģetācijas perioda ilgums – laiks, kas nepieciešamas auga attīstībai – parasti, tas ir no sējas līdz ražas novākšanai. Vasarājiem tās vidēji ir 89-120 dienas. Praktiski starp agrajām un vēlajām vasarāju šķirnēm atšķirība ir vien 5-10 dienas, bet dažkārt, piemēram, kad ražas laiks ir lietains – šīs dienas var būt izšķirīgas  

Izvēlamies vasarāju kultūraugu šķirnes arī ņemot vērā vai strādājat intensīvi vai ekstensīvi. Pielietojot ekstensīvus audzēšanas tehnoloģijas iesaku izvēlēties mazprasīgākas šķirnes, kas pie saimnieka izvēlētās ekonomiskās saimniekošanas metodes neliks vilties iegūstot gala rezultātu. Tomēr neatkarīgi no šķirnes, jāizvēlas piemērots mikro un makro mēslojums un augu aizsardzības līdzekļi problēmsituāciju atrisināšanai un/vai novēršanai, lai paaugstinātu audzētā kultūrauga ražas apjomus un kvalitāti.

Iesaku iegādāties sertificētu sēklu, it sevišķi šogad, jo rudenī daudzviet ir nokultas nekvalitatīvas sēklas, kuras nav ieteicams sēt, lai nezaudētu potenciālo ražas kvalitāti. Sertificētu sēklu galvenās priekšrocības:  Sertificētas sēklas garantē augstas, šķirnei atbilstošas ražas (pie nosacījuma, ka tiek nodrošināta atbilstoša audzēšanas tehnoloģija), sēklas ir tīras no citu šķirņu un nezāļu piejaukumiem, sēklas ir vienāda rupjuma, lai sējums būtu viendabīgs un sadīgtu vienlaicīgi. Pēdējais it īpaši būtisks ir vasarājiem,  lai pilnvērtīgi izmantotu augsnes mitrumu. Kā arī zinātnieki ir strādājuši, lai šķirnes būtu īpaši izturīgas pret galvenajām kultūraugu slimībām, tādējādi nodrošinot mazākas iespējamības slimību izplatībai.

Prognozes. Jau iepriekš pieminētās zemās ražas un zemās ražas kvalitātes dēļ pavasarī būs vērojams atsevišķu sugu sēklas iztrūkums. Izlemt par vajadzīgo sēklas materiālu vajadzētu februāra – marta sākumā, jo tad var sagaidīt un ieplānot laicīgu sēklu sagatavošanu un piegādi no rūpnīcām. Vērtējot šī brīža situāciju sēklu tirgū, prognozējam, ka iztrūkums būs zirņu sēklām, kas jau novērojams vairākus iepriekšējos gadus. Šajā pavasarī pret pagājušo pavasari ir prognozējams arī cenas pieaugums sēklas materiālam, kas galvenokārt saistīts ar graudaugu un rapša biržas cenas pieaugumu. Cenas pieaugums atkarībā no sugas: graudaugiem un zirņiem robežās  no 110-120eur/t, bet vislielākais cenu pieaugums prognozējams pupām, apmēram 370eur/t apmērā.

Ceļvedis sēklu izvēlē:

  • Ja ir nabadzīga augsne: vasaras kvieši : Kapitol, auzas Montrose, Scorpion, vasaras mieži: Laureate, Klarinette, tritikāle: Puzon, griķi VB Nojai.
  • Ja nepieciešama ražīgāka šķirne: vasaras kvieši: Flippen, vasaras mieži Laureate, auzas Montrose, Scorpion, zirņi Respect, Ingrid, pupas Vertigo, Trumpet.
  • Ja esat saimniecība, kas izmanto mazāk intensīvas tehnoloģijas: vasaras kvieši: Kapitol, vasaras mieži: Klarinette auzas Montrose, Scorpion, tritikāle Puzon, zirņi Respect, Ingrid, pupas Vertigo, Trumpet, griķi VB Nojai.
  • Intensīvās saimniecībās kvalitatīvas ražas iegūšanai: vasaras kvieši: Flippen, vasaras mieži Laureate, zirņi Respect, Ingrid, pupas Vertigo, Trumpet .
  • Ja vēlaties jau pārbaudītas vērtības: vasaras kvieši Flippen, Quintus, vasaras mieži: Laureate, tritikāle: Puzon, auzas Montrose, zirņi Respect, Ingrid, pupas Vertigo, griķi VB Nojai.
  • Ja gribat izmēģināt ko jaunu: vasaras kvieši: Kapitol, vasaras mieži Klarinette, pupas Trumpet, auzas Scorpion.
  • Pirktākās Linas Agro šķirnes (Klientu uzticību iemantojušās LA šķirnes); vasaras kvieši Flippen, vasaras mieži Laureate, zirņi Respect, Ingrid, auzas Montrose, pupas Vertigo.

    Rakstu sagatavoja: Dace Kazlauska, Graudaugu, rapšu sēklu un zālāju sēklu tirdzniecības vadītāja


    Oriģinālraksts publicēts žurnāla "Saimnieks" februāra mēneša izdevumā (2022)

Linasagro.lv vietnē tiek izmantoti četri galvenie sīkdatņu veidi.

Turpinot pārlūkošanu, jūs piekrītat nepieciešamajām sīkdatnēm. Jūs varat piekrist arī citu sīkdatņu izmantošanai.

Sīkāka informācija par sīkdatnēm un to izmantošanu